Higienizacja

Scaling

Czym jest scaling?

Scaling to zabieg dentystyczny polegający na usunięciu kamienia nazębnego. Pozwala usunąć nagromadzone białko, płytkę nazębną, resztki pokarmu i bakterie próchnicowe. Istnieją dwa rodzaje tego zabiegu: scaling naddziąsłowy i scaling poddziąsłowy. Naddziąsłowy skupia się na koronach zębowych, a poddziąsłowy na kieszonce poddziąsłowej. W zależności od potrzeby wykorzystuje się różne narzędzia.

Do zabiegu kosmetycznego wystarczy sam skaler. W bardziej zaawansowanych przypadkach potrzebny jest kriket. Umożliwi dostęp do trudniej dostępnych miejsc. Scaling może zostać przeprowadzony na wiele sposobów. Obecnie zaleca się metody mechaniczne, chemiczne oraz z użyciem ultradźwięków.

Scaling – po co mi taki zabieg?

Zabieg scalingu można wykorzystać w celach profilaktycznych oraz leczniczych. Na naszych zębach każdego dnia osadza się kamień nazębny. Zwykłe szczotkowanie zębów nie pozwala dojść do perfekcji i przez to z czasem dochodzi do nagromadzenia płytki nazębnej. Może dochodzić do krwawień, odsłonień i obniżeń szyjek zębowych. Scaling pozwoli uporać się z tymi problemami, krusząc i likwidując wszystkie złogi nazębne. Warto zdecydować się na ten zabieg, kiedy spożywamy duże ilości kawy, herbaty, słodyczy czy palimy papierosy.

W przypadku osób mniej narażonych, zabieg można przeprowadzać profilaktycznie. Pozwoli to cieszyć się bielszym uśmiechem przez długie lata. Zmniejszymy ryzyko wystąpienia paradontozy i próchnicy. Dla optymalnego efektu wizytę w gabinecie dentystycznym zaleca się powtarzać co 2 – 6 miesięcy.

Scaling – jak to działa?

Zasada działania scalingu jest zależna od metody wykorzystanej przez stomatologa. W podstawowym, tradycyjnym wariancie używa się samego skalera, dłuta i motyczki. Z pomocą tych narzędzi ręcznie usuwa się kamień z kolejnych zębów. Metoda ta często sprawia pacjentom dyskomfort, co bywa powodem jej wyparcia przez nowocześniejsze sposoby. Przykładem jest metoda chemiczna polegająca na wykorzystaniu roztworu perhydrolu. Ten zostaje nałożony na łuki zębowe, aby po kilku minutach zostać wypłukanym wodą pod ciśnieniem.

Jeszcze większą innowację wprowadzają ultradźwięki. Z wykorzystaniem skalera ultradźwiękowego, woda uderza w złogi kamienia, powodując mikro drgania. Wówczas dochodzi do pęknięcia i oderwania niechcianego kamienia.

Scaling – zalecenia po zabiegu

Przeprowadzenie scalingu w gabinecie ortodontycznym to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest zadbanie o to, aby utrzymać zęby w zdrowej kondycji. Zaraz po opuszczeniu miejsca spotkania z lekarzem należy wstrzymać się na 2 godziny przed jedzeniem i piciem. Kolejne 24 godziny to czas, kiedy powinniśmy unikać pokarmów barwiących. Ciemną kawę, herbatę i coca-colę należy zastąpić jasnymi odpowiednikami. Zaleca się zrezygnować z cukru i produktów takich jak buraki, jagody. Po tym czasie mogą wystąpić jeszcze lekkie podrażnienia. Możemy je zredukować stosując płyn do płukania jamy ustnej (np. Eludril).

Pasta do zębów powinna zostać wymieniona na dostosowaną do zębów nadwrażliwych. Sprawdzi się Biorepair, Blanx i Sensodyne. Zęby warto szczotkować 3 razy dziennie, a szczotkę regularnie wymieniać. Wsparcie zapewni nić dentystyczna z fluorem. Aby zachować efekt skalingu, warto odwiedzać gabinet stomatologiczny raz na 2 – 3 miesiące. Należy przy tym stosować się do zaleceń higienistki.

Scaling – przeciwskazania

Współczesny scaling jest zabiegiem nieinwazyjnym. Mimo tego istnieją pewne przeciwwskazania, aby tymczasowo zrezygnować. W jakich sytuacjach warto odroczyć swoją wizytę w gabinecie ortodontycznym? Zależy to od tego, na jaki rodzaj skalingu chcemy się zdecydować. Manualny skaling z użyciem samych narzędzi można przeprowadzić prawie w każdej sytuacji. Inaczej wygląda to w momencie, gdy chcielibyśmy skorzystać z bardziej innowacyjnych metod. Bezwarunkowym przeciwwskazaniem jest stan ciąży. Skaling nie jest też zalecany w przypadku osób, które cierpią na osteoporozę. Z zabiegu powinniśmy zrezygnować, kiedy mamy do czynienia z odklejeniem się siatkówki oka i wszczepionym rozrusznikiem serca. Nie można przeprowadzać go na implantach.