Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Kawa, herbata, papierosy, a także inne czynniki powodują przebarwienia i powstawanie osadów na zębach, jednak czasem ich ciemniejszy odcień jest uwarunkowany genetycznie. Niezależnie od tego z jakich przyczyn chcesz rozjaśnić zęby, warto najpierw dowiedzieć się na czym polega wybielanie zębów i dlaczego zabieg ten należy przeprowadzić w gabinecie dentystycznym.

Krok pierwszy: wywiad

W niektórych przypadkach zabieg wybielania zębów jest niewskazany lub niemożliwy, dlatego na początku stomatolog robi wywiad i bada jamę ustną, aby ocenić, czy kuracja może zostać przeprowadzona. Jednym z najczęstszym przeciwwskazań do wykonania zabiegu jest próchnica, paradontoza czy stan zapalny dziąseł (jeśli żel wybielający przeniknie w głąb zęba – np. przez ubytek próchniczy, nieszczelne wypełnienie – może wywołać silny ból i nasilić nadwrażliwość). Wybielania nie zaleca się także u kobiet w ciąży i karmiących lub gdy pacjent jest uczulony na substancje zawarte w środkach wybielających. Zabieg nie jest również przeprowadzany u osób poniżej 16 roku życia.

Przykładowe przeciwwskazania do wybielania zębów:
 • próchnica zębów
 • choroby przyzębia
 • paradontoza
 • nadwrażliwość zębów
 • odsłonięte korzenie zębowe
 • ciąża i karmienie piersią
 • alergia na środki zawarte w żelu wybielającym
 • stan zapalny w jamie ustnej (dopóki nie zostanie wyleczony)
 • przyjmowanie niektórych leków
 • zabiegi chirurgiczne, które były wykonywane w ostatnim czasie
 • noszenie aparatu ortodontycznego (zabieg można wykonać min. 6 miesięcy po zdjęciu aparatu)
 • ogólne osłabienie organizmu i układu odpornościowego

Dlaczego wybielanie zębów powinno być wykonywane przez stomatologa? Chociażby z uwagi na powyższe przeciwwskazania. Czasem zmiany na zębach są niewidoczne gołym okiem i dopiero po wykonaniu odpowiednich badań lekarz jest w stanie ocenić, czy zabieg będzie możliwy do zrealizowania i nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu.

Krok drugi: higienizacja

Jeśli to konieczne, to przed rozpoczęciem wybielania dentysta zaleci higienizację, czyli skaling i piaskowanie. Są to zabiegi usuwające osad nazębny i kamień, których obecność w jamie ustnej uniemożliwia równomierne rozjaśnienie płytki. Higienizację wykonuje się kilka dni przed kuracją wybielającą.

Krok trzeci: wybielanie zębów

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest przeprowadzane kilkoma metodami, które można podzielić na dwa rodzaje – gabinetową oraz domową (nazywaną także nakładkową). Na czym one polegają i jakie dają efekty?

Wybielanie zębów metodą nakładkową (domową)

Jak wygląda wybielanie zębów metodą domową? Otóż najpierw stomatolog tworzy nakładki na podstawie wycisku, który jest pobierany podczas pierwszej wizyty, a następnie pokazuje, w jaki sposób należy z nich korzystać. W większości przypadków polega to na tym, że nakładki wypełnia się żelem wybielającym, umieszcza się na zębach i nosi kilka godzin. Zabieg należy powtarzać codziennie przez około 2 tygodnie.

Krok czwarty: utrzymanie efektu wybielania

Efekty wybielania zębów utrzymują się około 3 lat, jednak warto pamiętać, że czas ten może być różny w zależności od tego, jaką metodą rozjaśniano zęby oraz w jaki sposób o nie dbano po zabiegu. Warto jednak podkreślić, że proces zmiany odcienia zębów można w znacznym stopniu spowolnić stosując się do zaleceń stomatologa. Biała dieta, korzystanie z past wybielających, unikanie napojów i potraw powodujących przebarwienia (kawa, herbata, czerwone owoce i warzywa) – to tylko kilka ze sposobów, dzięki którym utrzymasz śnieżnobiały uśmiech dłużej.

Ważne! Kurację wybielającą można powtórzyć, jednak każdy tego typu zabieg powinien być wcześniej skonsultowany z dentystą, ponieważ zbyt częste wybielanie może zwiększyć nadwrażliwość zębów i osłabić szkliwo.

Wszystkie powyższe zabiegi wykonujemy w naszym gabinecie. Są one bezpieczne, bezbolesne, a efekty widoczne już po kilku dniach (metoda nakładkowa). Przed kuracją należy się umówić na wizytę konsultacyjną, aby ocenić możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Zapraszamy do naszego gabinetu GastroDent. Zadzwoń i zarezerwuj termin.